I PRZETARG
Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. w Gliwicach przy ulicy Dolnych Wałów 11, działając w imieniu Prezydenta Miasta Gliwice, ogłasza na dzień 30.09.2026 r. przetarg ustny nieograniczony na wysokość stawki czynszu na lokale użytkowe położone przy:
- pl. Piastów 9/U-2, parter, lokal użytkowy o powierzchni 12,77 m2: składający się z 2 pomieszczeń; wyposażony w instalacje: elektryczną (sprawna), wodno-kanalizacyjną, w-c, ogrzewanie – elektryczne.
– Stan techniczny lokalu – do remontu.
– Nieruchomość stanowi własność Gliwic – miasta na prawach powiatu.
| Wywoławcza stawka czynszu (netto) za 1m2 powierzchni lokalu: | 17,00 zł |
| Wadium: | 651,00 zł |
| Minimalne postąpienie (netto) za 1m2: | 2,00 zł |
2. ul. Pocztowa 42/U-1, parter plus piwnica, lokal użytkowy o powierzchni 69,54 m2 wraz z trzema pomieszczeniami gospodarczymi przynależnymi o łącznej powierzchni 44,30 m2 (razem 113,84 m2); składający się z 7 pomieszczeń oraz piwnicy o powierzchni 31,36 m2; wyposażony w instalacje: elektryczną (wyeksploatowana), wodno-kanalizacyjną, w-c, ogrzewanie – węglowe (do wymiany).
– Stan techniczny lokalu – do remontu.
– Nieruchomość w samoistnym posiadaniu Gliwic – miasta na prawach powiatu*.
| Wywoławcza stawka czynszu (netto) za 1m2 powierzchni lokalu: | 12,00 zł |
| Wadium: | 4 098,00 zł |
| Minimalne postąpienie (netto) za 1m2: | 1,50 zł |
Do lokalu przynależy piwnica, stawka czynszu nie podlega licytacji i wynosi:
3,00 zł/m2 x 31,36 m2 = 94,08 zł miesięcznie plus podatek VAT w wysokości 23%.
*Nieruchomość, w której usytuowany jest lokal, znajduje się w samoistnym posiadaniu Gliwic – miasta na prawach powiatu, co oznacza, że miasto Gliwice włada przedmiotową nieruchomością jak właściciel, lecz nim nie jest. Aktualnie brak możliwości wykupu na własność ww. lokalu.
3. ul. Królowej Jadwigi 6/U-2, parter-wejście od podwórza, lokal użytkowy o powierzchni 21,89 m2; składający się z 4 pomieszczeń; wyposażony w instalacje: elektryczną (sprawna), wodno-kanalizacyjną, w-c, ogrzewanie – gazowe.
– Stan techniczny lokalu – do remontu.
– Nieruchomość stanowi własność Gliwic – miasta na prawach powiatu.
| Wywoławcza stawka czynszu (netto) za 1m2 powierzchni lokalu: | 18,00 zł |
| Wadium: | 1 182,00 zł |
| Minimalne postąpienie (netto) za 1m2: | 2,00 zł |
Przyjmowanie oryginałów dokumentów wymaganych do przystąpienia do przetargu odbędzie się w dniu 30.09.2026 r. (środa) od godz. 900 do godz. 930 w pokoju 121 – sala narad, I piętro w siedzibie ZBM I TBS Sp. z o.o. w Gliwicach przy ul. Dolnych Wałów 11.
Przetarg odbędzie się w dniu 30.09.2026 r. (środa) o godz. 1000 wg kolejności adresów podanych w ogłoszeniu w pokoju 121 – sala narad, I piętro w siedzibie ZBM I TBS Sp. z o.o. w Gliwicach przy ul. Dolnych Wałów 11.
Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest:
1. Wniesienie w nieprzekraczalnym terminie do 28.09.2026 r. wadium na rachunek bankowy ZBM I TBS w ING Bank Śląski S.A. nr 20 1050 1285 1000 0022 2649 4546 (decyduje data wpływu wadium na rachunek bankowy Spółki). Tytuł wpłaty: Przetarg – adres licytowanego lokalu, imię, nazwisko oraz PESEL osoby lub nazwa, oraz NIP firmy, na której rzecz lokal będzie wynajmowany.
Dostarczenie do dnia 28.09.2026 r.:
– w zaklejonej kopercie z opisem „Przetarg lokal użytkowy” do siedziby ZBM I TBS Sp. z o.o. przy ul. Dolnych Wałów 11, Biura Obsługi Klienta w godzinach urzędowania spółki,
– pocztą – decyduje data dostarczenie przesyłki do ZBM I TBS Sp. z o.o.
Kompletu dokumentów kserokopii:
- Potwierdzenia dowodu wpłaty;
- z informacją o numerze rachunku bankowego, na które ma zostać zwrócone wadium, w przypadku niewygrania przetargu,
- z informacją o danych personalnych (imię nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mail do kontaktu, PESEL osoby, która będzie brała udział w przetargu),
- oświadczenia o zapoznaniu się z warunkami technicznymi lokalu użytkowego, treścią Regulaminu Przetargu oraz wzorem umowy najmu lokalu użytkowego – Załącznik nr 2 do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gliwice nr PM-4476/2021 z dnia 03 sierpnia 2021 r. (do pobrania na stronie internetowej),
- oświadczenia o braku zaległości wobec Miasta Gliwice z tytułu podatku/dzierżawy – Załącznik nr 3 do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gliwice nr PM-4476/2021 z dnia 03 sierpnia 2021 r. (do pobrania na stronie internetowej),
- aktualnych zaświadczeń ZBM I TBS Sp. z o.o. i ZBM II TBS Sp. z o.o. o braku zaległości z tytułu najmu/dzierżawy, wystawionych nie wcześniej niż 1 miesiąc przed upływem terminu przetargu,
- aktualnego odpisu z właściwego rejestru oraz umowę spółki cywilnej, jeśli taką zawarto albo złożenie aktualnego zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki wystawionych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu przetargu,
- osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, składają oświadczenie o nieprowadzeniu działalności gospodarczej.
2. Stawienie się przed rozpoczęciem przetargu z oryginałami dokumentów, o których mowa w punkcie 1 w celu ich weryfikacji.
3. Przedłożenie komisji przetargowej dowodu osobistego lub paszportu, a w przypadku osób działających w imieniu innych osób dodatkowo pełnomocnictwo notarialne lub z notarialnie poświadczonym podpisem.
4. Osoby inne niż uczestnicy przetargu, mogą brać udział w przetargu pod warunkiem zgłoszenia woli uczestnictwa do Organizatora przetargu w terminie nie późniejszym niż data wpłaty wadium.
Osoby, które nie spełnią ww. warunków, nie zostaną dopuszczone do licytacji.
Z treścią Regulaminu Przetargu, kartą stanu technicznego lokalu, wzorem umowy najmu, deklaracją wekslową, można zapoznać się w Biurze Obsługi Klienta ZBM I TBS Sp. z o.o. ul. Dolnych Wałów 11, I piętro, w godzinach urzędowania.
Wpłata jednego wadium uprawnia do udziału w przetargu tylko na jeden lokal użytkowy.
Wpłacone wadium podlega:
- zaliczeniu na poczet pierwszych należności czynszowych z tytułu zawarcia umowy najmu bez prawa żądania naliczania odsetek od tej kwoty,
- zwrotowi pozostałym uczestnikom, którzy przetargu nie wygrali,
- zwrotowi w przypadku odwołania przetargu lub wycofania lokalu z przetargu,
- przepadkowi, jeżeli uczestnik przetargu, który przetarg wygrał, nie podpisze umowy najmu w terminie 7 dni kalendarzowych od daty rozstrzygnięcia przetargu.
Osoba, która wygra przetarg i podpisze umowę najmu lokalu użytkowego, składa do dyspozycji organizatora przetargu weksel in blanco opiewający na wartość 6-miesięcznego czynszu.
Prace remontowe i modernizacyjne związane z przygotowaniem lokalu do użytkowania najemca wykonuje we własnym zakresie i na własny koszt zgodnie z umową najmu.
Na wniosek Prezydenta Miasta, Organizator zastrzega sobie prawo odwołania przetargu bądź też wycofania lokalu użytkowego z przetargu bez podania przyczyny.
Termin udostępnienia lokali użytkowych został wyznaczony na dzień 24.09.2026 r.
W celu ustalenia dokładnej godziny z minutami prosimy o kontaktowanie się do dnia 23.09.2026 r.
| Adres lokalu użytkowego | telefony kontaktowe |
| pl. Piastów 9/U-2 | 32-33 92 916, 917, 921, 923 |
| ul. Pocztowa 42/U-1 | 32-33 92 916, 917, 921, 923 |
| ul. Królowej Jadwigi 6/U-2 | 32-33 92 916, 917, 921, 923. |
