Lokale mieszkalne należące do zasobów Spółki wynajmowane są osobom spełniającym wymogi określone w art. 30 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego
Wnioski o wynajem lokalu mieszkalnego składane do Spółki rozpatrywane są przez pięcioosobową komisję składającą się z trzech przedstawicieli Gminy, jednego przedstawiciela opieki społecznej i jednego przedstawiciela Spółki.
Tryb rozpatrywania oraz szczegółowe kryteria kwalifikacji wniosków o uzyskanie prawa do wynajmowania lokalu mieszkalnego pozostającego w zasobach Spółki określa Regulamin wynajmowania mieszkań w zasobach ZBM I TBS Sp. z o.o. w Gliwicach.
Podstawowe warunki najmu lokalu mieszkalnego zawarte w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, to:
- Brak tytułu prawnego do mieszkania na terenie gminy Gliwice w dniu objęcia lokalu (podpisania umowy najmu) przez przyszłego najemcę oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania;
- Nie przekroczenie średniomiesięcznego dochodu gospodarstwa domowego określonego w tabeli wysokości dochodów w roku poprzedzającym rok, w którym ma być zawarta umowa najmu
Sposób obliczania dochodu
DOCHÓD – zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2019r., poz. 2133 z 2021 r. poz. 11) oraz ustawą z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2020r., poz. 111) liczy się według następującego wzoru:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 = 1-2-3-4-5 |
Przychód | Koszty uzyskania przychodu | Podatek dochodowy | Składki na ubezpieczenia społeczne | Składki na ubezpieczenia zdrowotne | DOCHÓD |
Wskazówki praktyczne
O mieszkanie mogą starać się również osoby spoza Gliwic. Jeśli posiadasz tytuł prawny do mieszkania na terenie gminy Gliwice możesz:
- rozwiązać umowę najmu (np. zrzec się mieszkania komunalnego),
- lub sprzedać czy przekazać prawo do mieszkania własnościowego innej osobie. Uwaga: Nie może to być współmałżonek!
Jeśli twoje dochody są za niskie, osoby o wyższych zarobkach mogą udzielić ci poręczenia. Oświadczenie poręczyciela wraz z zaświadczeniem o dochodach z 3 ostatnich miesięcy należy załączyć do wniosku o wynajem mieszkania. W sfinansowaniu udziału w kosztach budowy może ci pomóc premia gwarancyjna wypłacana z książeczki mieszkaniowej lub kredyt mieszkaniowy.
Do wniosku o najem lokalu mieszkalnego należy dołączyć poniższe zaświadczenia wnioskodawcy i osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkania, tj.
- zaświadczenia o zameldowaniu,
- zaświadczenia o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy,
- zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodach za rok poprzedni.
Wypełniony wniosek należy złożyć:
- w Dziale Zasobów Własnych (DTBS) przy ul. Dolnych Wałów 11, I piętro, pokój 101-103
- lub w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Dolnych Wałów 11, I piętro
- lub wysłać drogą elektroniczną na adres e-mail: biuro@zbmgliwice.pl
oraz uiścić opłatę manipulacyjną w wysokości 123 zł . Opłatę należy dokonać na konto ZBM I TBS Sp. z o.o. w Gliwicach ul. Dolnych Wałów 11 numer 20 1050 1285 1000 0022 2649 4546 z dopiskiem opłata manipulacyjna za wniosek (Uchwała dotycząca opłaty manipulacyjnej).
Wnioski o najem lokali mieszkalnych rozpatruje i opiniuje komisja złożona z przedstawicieli gminy Gliwice, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przedstawiciela Spółki ZBM I TBS ustalając listę uprawnionych do zawarcia umowy najmu oraz listę rezerwową. Złożone wnioski komisja opiniuje i ustala listy najemców. Wynajmu lokali osobom umieszczonych na listach dokonuje Zarząd Spółki. O ustaleniach komisji i decyzji Zarządu osoby umieszczone na liście powiadamiani są telefonicznie lub pisemnie.
Umowy najmu lokalu mieszkalnego są zawierane z osobami znajdującymi się na liście najemców po wpłacie partycypacji i kaucji.
Partycypacja jest ustalana indywidualnie dla każdego mieszkania, a jej wysokość nie może przekroczyć 30% kosztów budowy danego lokalu. Zawarcie umowy partycypacyjnej i jej wpłata na konto bankowe Spółki następuje przed zawarciem umowy najmu. W przypadku rozwiązania umowy najmu partycypacja podlega zwrotowi w kwocie zwaloryzowanej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Kaucja stanowi 12-krotność miesięcznej stawki czynszowej. Kaucję wpłaca się przed podpisaniem umowy najmu. W przypadku rozwiązania umowy najmu i zdaniu lokalu zwracamy zwaloryzowaną kaucję według aktualnej stawki czynszowej od której odliczany jest koszt zużycia elementów wyposażenia mieszkania (zgodnie z okresem użytkowania – tabela amortyzacji).